(Minghui.org) یک مهندس طراحی رادار در شهر نانجینگ که زمانی به‌مدت هفت سال حبس بود، در ماه ژوئن 2018 به‌خاطر تمرین فالون گونگ دوباره زندانی شد. فالون گونگ، یک سیستم تزکیه بهبود ذهن و جسم است که رژیم کمونیست چین از سال 1999 آن را مورد آزار و شکنجه قرار داده است.

وکیل مدافع آقای ما ژنیو نتوانست مجوز حقوقی خود را تمدید کند، زیرا وکالت آقای ما و سایر تمرین‌کنندگان فالون گونگ را برعهده داشت. 5 ماه طول کشید تا همسر آقای ما که او نیز فالون گونگ را تمرین می‌کند و به‌خاطر اجتناب از دستگیر شدن به آمریکا فرار کرد، وکیل جدیدی پیدا کند تا درخواست رسیدگی مجدد به پرونده شوهرش را تنظیم کند.

این وکیل جدید که یک بار به‌خاطر وکالت سایر تمرین‌کنندگان فالون گونگ دستگیر شد و همسر و دخترش به‌خاطر اجتناب از آزار و اذیت پلیس، به ایالات متحده مهاجرت کردند، تهدید شد که اگر به وکالت آقای ما ادامه دهد، مجوز وکالتش لغو خواهد شد.

همسر آقای ما، دکتر ژانگ یوهوا، بسیار نگران امنیت شخصی شوهر و وکیل جدیدش است. او خودش در سال 2001 در چین به‌دلیل اجتناب از رها کردن فالون گونگ دستگیر شد. در حالی که در بیمارستان حبسش کرده بودند، پلیس داروهای نامعلومی را به او تزریق کرد که عضلات و زبانش را سفت کرد و سرعت ضربان قلبش را بالا برد. او از شدت درد از هوش رفت.

دکتر ژانگ همچنان خواستار آزادی شوهرش و پایان فوری آزار و شکنجه فالون گونگ است.

همسر آقای ما، دکتر ژانگ یوهوا، در تجمعی در واشنگتن دی‌سی در ژوئیه 2018.

به‌طور مداوم به‌خاطر باورش هدف قرار می‌گیرد

آقای ما 56 ساله است و به‌عنوان مهندس ارشد مؤسسه پژوهشی شماره 14 گروه فناوری الکترونیک چین در نانجینگ مشغول به کار بود. او در سال 1995 تمرین فالون گونگ را آغاز کرد و وضعیت سلامتی‌اش به‌طور قابل توجهی بهبود یافت. بدن قوی و سالمش او را قادر ساخت در کارش نیز حتی بهتر عمل کند.

آقای ما ژنیو 

وقتی آزار و شکنجه فالون گونگ در سال 1999 آغاز شد، زندگی‌ آقای ما زیرورو شد. او به‌خاطر اجتناب از رها کردن ایمان خود چندبار دستگیر شد. آخرین دستگیری‌اش منجر به 9 سال حبس شد- 6 ماه در یک مرکز شستشوی مغزی، 1 سال و 6 ماه در اردوگاه کار اجباری و 7 سال در زندان. او طی حبسش مکرراً و تقریباً تا سرحد مرگ شکنجه شد.

تأیید دومین دوره زندان و تمدید نشدن مجوز وکالت

آقای ما آخرین بار به‌خاطر فرستادن شش نامه به سران دولت و ابراز نگرانی‌ درباره آزار و شکنجه فالون گونگ، در سپتامبر 2017 دستگیر و در ماه ژوئن 2018 به سه سال زندان محکوم شد.

او به دادگاه میانی نانجینگ درخواست تجدیدنظر داد و این دادگاه دو ماه بعد حکم اولیه را تأیید کرد.

چیلی، وکیل آقای لین در خصوص درخواست تجدید نظر، خواست در بازداشتگاه شماره 3 نانجینگ با او ملاقات کند. نگهبانان آنجا ادعا کردند که آقای ما به جای دیگری منتقل شده است، اما حاضر نشدند نام زندان را بگویند.

آقای لین به‌دلیل دفاع از تمرین‌کنندگان فالون گونگ بعداً در همان سال اجازه نیافت در تفحص سالانه وکلا شرکت کند. بنابراین قادر به تمدید مجوزش نشد.

وکیل جدید بر مشکلات برعهده گرفتن وکالت آقای ما غلبه می‌کند

همسر آقای ما، دکتر ژانگ، در ماه نوامبر وکیل جدیدی- آقای شیهه یانگ- را یافت که در استان هونان زندگی و کار می‌کند. او نخست تردید داشت این پرونده را بپذیرد، زیرا شرکت حقوقی‌اش تحت فشار مسئولین او را از پذیرش پرونده تمرین‌کنندگان فالون گونگ منع کرده بود.

آقای شی در گذشته به‌دلیل نقش فعالش در دفاع از تمرین‌کنندگان فالون گونگ، سرکوب وحشیانه‌ای را متحمل شده بود. او یک بار دستگیر و بازداشت شد و تحت شکنجه و تهدید قرار گرفت. مانند دکتر ژانگ، همسر و دختر او نیز به ایالات متحده رفتند.

آقای شیه با این باور که ایستادگی برای عدالت کار درستی است، بدون در نظر گرفتن خطراتش بعداً مصمم شد به وکالت آقای ما ادامه دهد. او وکیلی را یافت که قبول کرد همراه او از آقای ما در دادگاه دفاع کند.

جلوگیری از ملاقات وکیل با موکلش و تهدید به لغو مجوز وکالتش

آقای شیه از ارتباطاتش استفاده کرد و متوجه شد آقای ما در زندان سوژو در شهر سوژو، استان جیانگسو حبس است.

آقای شیه و همکارش در تاریخ 13 نوامبر با هواپیما به نانجینگ و سپس با قطار به سوژو رفتند. او به‌طور اتفاقی متوجه شد که چند نفر درست قبل از سوار شدن‌شان به قطار از آنها فیلمبرداری می‌کنند و بلافاصله فهمید که مورد هدف قرار گرفته و تحت تعقیب است. آن عوامل نیز سوار قطار شدند، اما آنها را تا زندان دنبال نکردند.

نگهبانان زندان اجازه ندادند آقای شیه با موکلش ملاقات کند، با این ادعا که شخص مسئول ملاقات‌ها سرش شلوغ است. آقای شیه پرسید که آیا زندان به خانواده آقای ما درباره محل حبسش اطلاع داده است یا خیر. نگهبانی پاسخ داد که به زادگاه آقای ما در استان شانشی اعلامیه‌ای فرستاده شده و برادر بزرگش قبلاً به ملاقاتش آمده است.

آقای شیه، نگرانی همسر آقای ما درباره ایمنی او را بازگو کرد و نگهبانی قول داد که رفتاری مشابه رفتار با سایر زندانیان با آقای ما می‌شود.

وقتی آقای شیه آنجا را ترک می‌کرد، نگهبان سومی مانعش شد و خواست «مجدداً به مجوز وکالتش نگاهی بیندازد.» سپس چند عکس از مجوز آقای شیه گرفت.

آقای شیه به‌محض بازگشت به منزل، هشداری را از کمیته امور سیاسی و حقوقی استان هونان دریافت کرد. این کمیته یک نهاد غیرقضایی و وظیفه‌اش آزار و شکنجه فالون گونگ است. آنها به او هشدار دادند که یا دست از وکالت آقای ما بردارد یا اینکه مجوز وکالتش لغو خواهد شد.

گزارش‌های مرتبط:

بازداشت آقای ما ژنیو برای پنجمین بار

بازجویی مهندس آقای ما ژنیو در بازداشتگاه شیاگوان